Mobil Web Sitesi Tasarımı
Artık kullanıcıların bir çoğu arama motoru kullanımı başta olmak üzere, web sitesi deneyimlerini cep telefonu yada tablet gibi cihazlardan yapıldığını biliyormuydunuz ?
TÜMÜNÜ GÖR

Alexa’da Yükselmek

Alexa’da Yükselmek

Alexa, web sitelerini, çeşitli ölçütlere göre değerlendiren uluslararası bir ölçüm sitesidir. Takibe aldığı her siteyi, dünya çapındaki durumu ve bulunduğu ülke çapındaki durumu açısından bir sıralamaya sokarak, kaçıncı sırada yer aldığını gösteren bir sayı belirtir. Dolayısıyla, bu sayı ne kadar küçükse o kadar iyidir.

Alexa sıralamasında yükselmek için dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı yöntemler olsa da, bunların bazıları arama motorlarının kriterleri ile çeliştiği için, uygulamada zorluklar vardır. Örneğin, sitenizin günlük hiti 100 olsun, bunun 24’ü de arama motorlarından geliyor olsun. Facebook’ta linkler saçarak, o günlük hitinizi 200’e çıkardığınızda, Alexa “aferin hitin arttı ama, arama motorlarından giriş oranı yüzde 24’ten yüzde 12’ye düştü” diyerek, notunuzu indiriyor. Arama motorları da Alexa’nın değerlendirmesini önemseyip göz önüne aldığı için, hitiniz yükseldiği halde, hem Alexa’da hem arama sitelerinde inişe geçebilirsiniz. Arama siteleri Alexa’nın değerlendirmesini göz önüne aldıkları gibi, Alexa da arama sitelerindeki durumunuzu değerlendirmede göz önüne almaktadır. Bu içiçelikten olumsuz etkilenmemeye çalışmak önemlidir.Alexa listesinde yükselmek için uygulanması gereken yöntemler, SEO’dan farklıdır. Çünkü arama motorları ağırlıklı olarak sitenizin içeriğine önem verip, hitinizi ikinci plânda göz önüne alırken; Alexa ise sadece hitiniz ve trafiğinizle ilgilenir, içeriğe hiç bakmaz.

 

Bütün bu çelişkilere ve zorluğa rağmen, Alexa’da nasıl yükseliriz?

 

— Ziyaretçinin sitenizde kalma süresini uzatın. Uzun yazılar, videolar işe yarar.

— Ziyaretçinin sitenizde dolaştığı sayfa sayısını arttırın.

— Sitenin hitini ve arama motorlarından organik giriş sayısını birlikte arttırın.

— Tarayıcınıza Alexa Toolbar ekleyin.

— Sitenin ziyaretçilerine, tarayıcılarına Alexa eklemelerini tavsiye edin.

— Sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayın.

— Sitenizin Alexa’da “sahiplenme” işlemini yapın.

— Sitenizde Alexa Widget kullanın.

— Sitenizin Alexa sorgulamasını sıkça yapın.

 

11 Ekim 2012
1.090 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?