Mobil Web Sitesi Tasarımı
Artık kullanıcıların bir çoğu arama motoru kullanımı başta olmak üzere, web sitesi deneyimlerini cep telefonu yada tablet gibi cihazlardan yapıldığını biliyormuydunuz ?
TÜMÜNÜ GÖR

Alex’da En Kaliteli Ssiteler Arasında

Alex’da En Kaliteli Ssiteler Arasında

İnternet dünyasında milyonlarca internet sitesi olduğunu biliyoruz. Bu kadar web sitesinin olduğu internet ortamında önemli bir yer edinebilmek oldukça zorlaşmış durumda. Bu internet sayfaları yaptıkları optimizasyon çalışmaları ve çeşitli tekniklerle Alexa’da bir sıralama almaktadırlar. Alexa, internet sitelerinin başarı ve kalite durumlarına göre büyükten küçüğe doğru sıralanması demektir. Milyonlarca site arasında ilk yüzlerin içerisinde iseniz ileri seviyedesiniz demektir. Alexa, dünya üzerindeki en popüler siteleri belli bir mantığa göre sıralamaktadır. Site popülerleştikçe daha detaylı bilgiler de sunabilmektedir.

İnternet dünyasındaki tüm arama motorları tasarladıkları robotlar ile internet sitelerinin içeriğini indeksler ve içeriğin özgünlüğü bakımından siteleri sıralamaya koyarlar. Mühendisler tarafından tasarlanan bu robotlar sadece arama motorlarında değil, çeşitli büyük şirketler tarafından da kullanılmaktadır. Bu şirketlerin robotları kendi web sitesindeki içeriğini, diğer sitelerde gezerek çalınıp çalınmadığını kontrol ederler. Alexa’nın dikkat ettiği en büyük etken sitenin özgün içeriğidir. Özgün içerikler sayesinde arama motorları size olan indeksleme ziyaretlerini artırır.

Alexa.com’un çalışma mantığı gönüllülük esasına dayanmaktadır. Kullanıcılar Alexa tarafından geliştirilmiş araç çubuğunu bilgisayarlarına kuruyorlar. Bu araç çubuğu internet tarayıcılarına yerleşerek her ziyaret edilen siteyi merkeze raporluyor. Bu sayede tüm dünyadaki kullanıcıların elde edilen verileri düzenlenerek sitelerin popülerliği hakkında kıyaslama yapılabiliyor.

Alexa’nın arama motorlarının internet sektöründe önemli olmasının bir diğer nedeni ise internet siteleri arasında tarafsız olmasıdır. Kaliteli bir internet siteniz olabilir. Ancak, Alexa sizin içeriğinizin özgün ve alıntı olmadığı bilgilerini, kalite düzeyinizi arama motorlarının robotları sayesinde belirler ve sıralamaya sokar. İçeriğiniz ne kadar özgün olursa, sıralamada o kadar yükselirsiniz.

Bunların yanı sıra başka özellikleri de olan alexa hakkında alexa.com sayfasından daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

03 Kasım 2012
991 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?