Mobil Web Sitesi Tasarımı
Artık kullanıcıların bir çoğu arama motoru kullanımı başta olmak üzere, web sitesi deneyimlerini cep telefonu yada tablet gibi cihazlardan yapıldığını biliyormuydunuz ?
TÜMÜNÜ GÖR

Bing Sitemap Kurulumu Nasıl Olur?

Bing Sitemap Kurulumu Nasıl Olur?

Web sitesi sahipleri genelde google arama motorunu önemsiyor ancak diğer arama motorlarını pek önemsemiyorlar. Ancak, Microsoft tarafından kurulan Bing isimli arama motoru son bir yıl içinde hızlı bir yükselişe geçti. Dünya genelinde google’a ciddi bir rakip olma yolunda ilerliyor. Bing arama motoruna sitelerinizi tanıtmak, sitemap eklemek, şu an için ziyaretçi yönlendirmesi çok olmasa da ileride artacağı düşünülmektedir.

Eğer bir web siteniz varsa, Bing arama motoruna henüz eklemediyseniz harekete geçin ve bir an evvel ekleyin. Öncelikle Bing Webmaster Tools linkine tıklayın. Açılan sayfada “sign in to use webmaster tools” yazısına tıklayarak Hotmail hesabınızla çevrimiçi olacağınız giriş paneline yöneleceksiniz. Giriş paneline mevcut Hotmail hesabınızla giriyor ve site sahibi olduğunuz bu mail adresiyle kanıtlıyorsunuz. Bing webmaster sayfasına hep bu adresle giriş yapacaksınız. Giriş yaptığınızda boş webmaster araçları sayfası gelecek, buraya sitenizin sitemaplarını ekleyeceksiniz ve bing raporlarını takip edeceksiniz. Sitenizi web master aracına eklemenin ilk aşaması “Add Site” butonuna tıklamak olacak. Açılan kutuya site adresini yazacaksınız ve “Submit” butonuna tıklayacaksınız. Eklemenizi yaptıktan sonra bildiri mesajları ve yöntemler görünecek. İki yöntemden birini seçerek web sitesinin size ait olduğunu kanıtlamış olacaksınız.

Birinci yöntemde bing size bir xml dosyası sunacak. Bu dosyayı indirip ftp programı aracılığıyla host alanında ana dizine atacaksınız. İkinci yöntemde ise bing size bir kod verecek bunu sitenizin tema şablonlarından birine ekleyeceksiniz. Bing’in size verdiği xml dosyasını host alanınıza attıksan sonra “Verify” butonuna tıklayınız. Bu şekilde eğer xml dosyasını doğru olarak hotsumuza atmış isek sitenin sahipliğini ve doğruluğunu tescil etmiş olacaksınız. Bundan sonra sırada sitemap eklemesi var. Doğrulamayı yaptıktan sonra açık olan sayfa “Dashboard” olarak adlandırılıyor. Kontrol Paneli, bu sayfadayken üstte yer alan “Crawl” bağlantısına tıklıyorsunuz ve açılan sayfanın sol tarafındaki “sitemaps” yazısına tıklıyorsunuz. Son olarak da sitemap adresinizi ekleyip site tanıtma işlemini bitiriyorsunuz. Sitemaps bağlantısına tıkladığınızda açılan sayfada “Add Sitemap” butonuna basınız. Açılan kutuya sitemap adresinizi doğru girip “Submit” butonuyla sitemapı gönderin.

11 Kasım 2012
1.172 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?