Mobil Web Sitesi Tasarımı
Artık kullanıcıların bir çoğu arama motoru kullanımı başta olmak üzere, web sitesi deneyimlerini cep telefonu yada tablet gibi cihazlardan yapıldığını biliyormuydunuz ?
TÜMÜNÜ GÖR

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Artık aklınıza gelen gelmeyen her konuda binlerce web sitesi var. Diyelim ki siz de bir site yaptınız, veya yaptırdınız, İnternet te yayınlamaya başladınız. O sitenin varlığını kim nereden bilecek de ziyaret edecek?

İşte bu aşamada, “arama siteleri” ve “arama motorları” devreye giriyor. Bunların en büyükleri de bugün için GooGle , Yahoo gibi arama siteleri… Tamam da, aynı konuda binlerce site var, bu durumda, sizin sitenizi fark etmeleri için, arama sonuçlarının ilk sayfalarında yer almanız gerekiyor.

Bu amaçla, arama motorlarının sıralama için hangi ölçütleri kullandığını bilip, bu kriterlere göre sitenizi düzenlemeniz gerekiyor. Bu düzenleme işlemine “arama motoru için iyileştirme” (Search Engine Optimization – SEO) deniyor.

Google’da ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için, bilinen bazı yöntemler var. Bu yöntemleri uygulayan siteler, bazen çok başarılı olup, bir süreliğine de olsa, birinci sayfada, hatta birinci sırada görünebiliyorlar.

 

Ancak, Google’da üst sıralarda çıkmak için böyle taktikler uygulanması yaygınlaştıkça, arama motoru açısından, iş amacından sapmış oluyor. Arayan kişinin işine yarayacak olan siteler değil de, SEO’su iyi yapılmış olan siteler üstlerde çıkıyor.İşte bu nedenle, arama siteleri zaman zaman sıralama kriterlerini değiştirip, gerçekten iyi olan sitelerin üstlerde çıkmasını sağlamaya çalışıyorlar. Bu konuda uzmanlaşmış bazı firmalar ise müşterilerini bütün değişikliklere rağmen üst sıralara taşımak için hizmet veriyorlar. Arama motorları ile SEO’cuların bu mücadelesinde, ancak “özgün ve yararlı içerik” noktasında barış sağlanabiliyor.Google’da üst sıralara çıkmak istemekte, site sahipleri çok haklılar, çünkü sitenin yararlı olduğunu başka türlü hiç kimseye gösteremezler. Arama motorları da diyor ki: “Siteniz yararlıysa, zaten üstlere çıkar, boşuna kasmayın”.

Evet, bu bir mücadele, ama burada internet kullanıcılarına da küçük bir görev düşüyor. Şu gerçeği göz önünde tutmak gerek: İhtiyacınız olan konuda en iyi site, illâ ki en üstteki site değildir; aradığınız bilgi, arama sonuçlarının onuncu, hatta yirminci sayfasında da olabilir.

 

 

12 Ekim 2012
1.303 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?