Mobil Web Sitesi Tasarımı
Artık kullanıcıların bir çoğu arama motoru kullanımı başta olmak üzere, web sitesi deneyimlerini cep telefonu yada tablet gibi cihazlardan yapıldığını biliyormuydunuz ?
TÜMÜNÜ GÖR

Mozilla Firefox Son Sürüm

Mozilla Firefox Son Sürüm

Mozilla, içerisinde tarayıcı, e-posta ve haber grubu istemcisi, takvim, arıza takip sistemi ve geliştirme araçlarını barındıran bir açık kaynak yazılım projesidir. W3C standartları, hız ve uyumluluğun sürekli olarak gözetildiği konuların başında yer alır.
Mozilla, Netscape’in kaynak kodunu açmasıyla ortaya çıkmış ve ilk kurulduğu andan itibaren Netscape’in ağ tarayıcıları için kullanıldığı kod ismi ile markalaşmış yazılım ailesindendir. 15 Temmuz 2003 tarihinde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak resmen kaydolmuş ve Mozilla Foundation adını almıştır. Kamu yararını gözeterek Web’in ortak bir küresel kaynak olarak kalmasına yardım amaçlı kurulan uluslar arası bir topluluktur.
Zaman içerisinde kendini geliştirerek Mozilla Suite’inden, Mozilla Firefox olmuş ve tarayıcı dünyasının % 10’unu ele geçirmeyi başarmıştır. Mozilla tarafından geliştirilen Firefox tarayıcısı birçok yol katederek 15. sürüme kadar gelmiştir. Yeni güncellemeleri ve özellikleriyle daha da hızlanan Firefox, Chrome ve IE gibi tarayıcılarla savaşını sürdürmektedir. Firefox 15, Firefox 14’e göre 1,5 saniye daha hızlıdır.
Firefox 15’in özelliklerine göz atacak olursak, en yeni özelliği olarak, tarayıcı içerisinde yapılan güncelleme ve uyarılarının artık yeni bir pencerede değil arka planda yapıldığını görmekteyiz. Bu sayede güncelleme sonrasında Firefox kendini yeniden başlatmıyor, ancak Firefox’u yeniden açtığınız da güncelleme uygulanmış oluyor. Diğer özelliklerinin arasında, pdf dosyaları için yapılan destek birimi, SPDY ağ protokol desteği, yüksek çözünürlükte görüntüleme için WebGL geliştirilmesi ve eklentilerin gereksiz yere bellek tüketiminin giderilmesi olarak sayabiliriz.
Mobil aygıtlarda Android için Firefox’a okuyucu modu konularak cep telefonunuzda veya tabletinizde makale ve haberleri görüntülemeniz, okumanız ve paylaşmanız amaçlanmaktadır. Bunun için “Okuyucu” simgesine dokunmanız yeterli olup bu sayede reklamları kaldırarak, resimleri yeniden biçimlendirerek ve yazı boyutunu büyüterek çevrimiçi içerikleri çok daha rahat okumanızı sağlıyor.
Kar amacı gütmeyen ve açık kaynaklı Mozilla tasarılarına destek sağlamak için Mozilla Vakfı kurulmuştur. Bağışlarınız beklenmektedir.
Birçok ödüle sahip olan açık kaynaklı yazılım ürünlerimiz ve teknolojilerimiz 40 dilde isteyen herkese ücretsiz olarak sunuluyor. Mozilla’nın merkezi Mountain View, Kaliforniya’da, bölge ofisleri de Tokyo ve Paris’te bulunmaktadır.

04 Kasım 2012
1.090 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?